header
header
חברותא אהובה

אני רוצה לכתוב הפעם על עיקרון חשוב בתוכנית נר-אנון שנקרא "שירות".
עד שלא התחלתי לעשות שירות – לא הרגשתי מחוברת באמת לקבוצה, לא הרגשתי בבית. אפשר לראות בעשיית שירות סוג של חבל טבור אשר מקשר אותנו לקבוצה. ואין זה משנה מה הוא השירות שאנו לוקחים על עצמנו - פותחנית, קניינית, גזברית או ספרנית. כל תפקיד מכבד את העושה. אנו חשים תחושה של מחוייבות ואחריות לקבוצה. כאשר קיבלתי על עצמי את התפקיד הראשון - הרגשתי באמת שייכת. ומאז, במשך 8 השנים שאני בנר-אנון אכן מילאתי את כל התפקידים הנ"ל במסירות ובנוסף גם הייתי מזכירת הקבוצה וגם מנחה מדי פעם.

עקרון שאני מקפידה עליו הוא לא לסרב לתפקיד או מטלה כאשר מציעים לי; גם אם לא מתחשק לי להנחות – אני לא מסרבת. אני מרגישה שאנחנו מקבלים כל כך הרבה מנר-אנון שאין לי זכות לסרב אלא להעניק בחזרה ככל שניתן.

שימשתי בתפקידי מזכירת קבוצה ומזכירת וועדה, הייתי אסירת תודה שבחרו בי לתפקידים חשובים אלה, אך הזכרתי לעצמי שוב ושוב את אשר נאמר במסורת השניה: "למטרת הקבוצה יש רק סמכות אחת – אלוהים אוהב, כפי שהוא יכול להתבטא במצפון הקבוצה; מנהיגינו הם רק משרתים שזכו לאמון – אין הם מושלים".

יתרה מזו, אין צורך לחכות שימנו אותנו לתפקיד ספציפי ומוגדר – בכל מקרה שמישהו פונה אלי בבקשה או שאלה (והדבר נכון במיוחד לגבי חברים חדשים) אני מוכנה לשתף מנסיוני, כוחי ותקוותי ולפעמים מספיק רק לשמש כאוזן קשבת בלי צורך לפתור את הבעיה. גם זה שירות. כאשר אנשים נותנים שירות, החיים חדלים להיות חסרי משמעות. כאשר אנחנו מגלים שאנחנו באמת מסוגלים לתרום משהו חיובי, רבים מאתנו מגלים שהערך העצמי לקח את מקומה של רחמנות עצמית, וכך קורה שכשאנו תורמים אנו גם נתרמים.

הצעד החמישי: "התוודינו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמינו" הוא חוויה מאד אינטימית שבה אנו משתפים עוד אדם במחשבותינו ובנסיונותינו האישיים והכואבים. גם זו הזדמנות נפלאה ליישם הענקת אהבה ותמיכה ללא תנאים, ולו רק בכך שאנו מטים אוזן קשבת או חיבוק וחמלה לזולת, גם זה שירות. חשוב לקבל את החבר החדש במסירות, אהבה ולהיות שם בשבילו ולענות על שאלותיו. כיום יש הרבה דברים שאני יכולה להודות עליהם אך עלי לזכור גם את תחילת הדרך. השירות עוזר לי לזכור. טוב להקשיב, לחשוב ולקרוא בספרות, אבל אם אני רוצה באמת את המתנה הזאת, יש משהו שאני יכולה לעשות בנדון: אני יכולה להיות מעורבת.

כיום אני משמשת כנציגת קבוצת תל אביב בועדה הארצית של נר-אנון. חשיבותו של שירות זה היא בכך שהוא משמש להפריה הדדית בין הועדה לקבוצה. אני משתפת בועדה הארצית את אשר נעשה בקבוצת תל אביב, ובהחלטות המתקבלות במצפון הקבוצה.

באהבה רבה

אביבה, נציגת קבוצת ת״א בועדה הארצית.
 
Screen_Shot_...

קבוצת נר-אטין לבני נוער משפחה וחברים למכורים תתקיים החל מספטמבר במרכז קהילתי נחלאות.  
 

פגישת הועדה הארצית התקיימה בתאריך 4/8/19
הפגישה הבאה בתאריך 1/9/2019 בשעה 19:00
במתנ״ס ברחוב לבורנו 17 בת ים

כל חבר נר-אנון יכול ומוזמן להשתתף

 
Screen_Shot_...
Screen_Shot_...
על חברות סגנון נר-אנון

חזרתי לקבוצה אחרי 12 שנים וכשנתבקשתי לכתוב על החזרה אחרי כל כל הרבה זמן, המילים היחידות שהתנגנו בראשי היו...

איזו נחמה והקלה - הנחמה שאין לתארה,
כשמרגישים בטוחים עם אדם,
כשלא צריכים לשקול מחשבות או למדוד מילים,
אלא נותנים להם להישפך, בדיוק כמו שהן, פסולת ותבואה ביחד,
בביטחון שיד נאמנה תקח ותנפה אותן,
תשמור את מה שכדאי לשמור,
ובנשימה אדיבה
תעיף את השאר.

וזה ממש כך. הרגשתי שחזרתי הביתה, אל הטוב, המוכר והידוע.
הרגשתי חום ואהבה שעטפו אותי וגרמו לי להרגיש בטוחה, מוגנת ושלווה,
ידעתי שאני במקום הנכון.
את הספר הכחול זכרתי כמעט בעל פה, 12 שנים שלא קראתי בו,
אך המילים בספרון הם סיפור חיים והם כבר חלק ממני.
המכור אמנם כבר לא חלק מחיי, אבל למדתי להבין שאני פה בשביל עצמי
וההתמכרות ... לצערי מקיפה אותי מכל עבר וכדי לחיות בשפיות אני זקוקה לתכנית.
התכנית, הספרות, החברותא, הצעדים... הכל בשבילי וזו מתנה שבוחרים לקבל.
והיום, כשהילדה שלי כבר עצמאית ולשמחתי יש קבוצה בעירי, היה ברור לי שאני חוזרת, כי את מה שמקבלים בחדרים אין בשום מקום אחר.

תודה על המקום
תודה על הדרך
תודה שאתם פה בשביל כל אחד.

אוהבת אתכם ❤️ ליזה
 
אומץ לשנות

עד שהגעתי לתכנית נר-אנון הרגשתי שאיני מאושרת. הסתובבתי עם תחושה של חוסר, ללא היכולת להצביע במדויק מה חסר וכיצד עלי להשתנות כדי להיות מאושרת.

בתכנית למדתי שהאושר שלי תלוי אך ורק בי ושאף אחד לא יכול להיות אחראי על כך מלבדי. שנים הייתי עסוקה בלרצות אחרים ומעולם זה לא הספיק עבורם,
רק כדי לקבל הערכה על דברים שעשיתי למען אחרים ולהרגיש תחושת סיפוק שלצערי הייתה תלויה בהם ובתגובתם.
עקב ההתעסקות באחרים (ילדי, בעלי, דרישות של הבוס במקום העבודה וכו׳) לא מצאתי אף פעם זמן לעצמי והרגשתי מתוסכלת, כועסת וחסרת אנרגיה בסוף כל יום.

מאז שהתחלתי להשתתף בתכנית למדתי שעלי לאזור אומץ ולשנות דפוסים ישנים שהיו טבועים בי ולעשות שינויים קטנים ובצורה עקבית כדי שארגיש טוב יותר.
אני יורדת לקבוצה פעם בשבוע כדי לקבל כוחות וללמוד מניסיון חייהם של חברי הקבוצה בסיטואציות דומות לשלי.
אני נעזרת בחונכת בדילמות בחיי היומיום ובעזרתה אני מקבלת נקודת השקפה נוספת המאפשרת לי לקחת החלטות מושכלות יותר ובכך לשנות דפוסים ישנים שהיוו אבן נגף בחיי.
מאז התכנית אני משתדלת להעלות על הכתב מדי בוקר אסירות תודה על כל הדברים הטובים שיש בחיי. משתדלת למצוא זמן למנוחה, לקריאת ספרים, פגישה עם חברות, האזנה למוסיקה ובעצם כל מה שעושה לי טוב. לימדתי את האנשים שמסביבי שיש לי צרכים, ולעיתים איני פנויה עבורם כפי שנהגתי בעבר. הפעולות שאני עושה למען עצמי מסייעות לי בהחלמתי ורמת האושר בחיי עולה מדי יום.

תודה לתכנית על תחושת השחרור והחופש לבחור בכל יום מחדש להיות מאושרת יותר.


אוהבת, מירה
Screen_Shot_...
Screen_Shot_...
הצעד התשיעי בא אחרי הצעד השמיני ״ערכנו רשימה של האנשים שבהם פגענו והיינו מוכנים לכפר על מעשינו בפניהם״. הצעד התשיעי ממשיך ומשלים את הכפרה. בצעד השמיני העיקרון הרוחני שמדריך אותי לעשיית הצעד הוא 'כנות'- הסתכלות בוגרת ומודעת על מסע חיי, לקיחת אחריות ועשיית רשימה של אלו שפגעתי בהם.
בצעד התשיעי, אני מפעילה עיקרון רוחני של 'אומץ' ומכפרת 'בפני כל מי שניתן'.

הצעד התשיעי הינו הצעד הראשון במסע הצעדים שהעבודה היא לא רק ביני לבין עצמי ולבין הכוח העליון שלי אלא גם כלפי החברה.

כשאני ב'כפרה' אני בענווה. אני רואה את המעשה שלי, לוקחת עליו אחריות ומבצעת כפרה. עצם ההסתכלות לתוך עצמי וההבנה של הפגיעה שלי באחר מובילה אותי להבנה אנושית שאני לא מושלמת, שלא רק 'אחרים' פגעו בי אלא גם אני פגעתי.
אני אנושית כמו כולם, אני לא אמורה להיות מושלמת, לטעות זה אנושי...

 
Screen_Shot_...
 
בחברות מסוימות בעולם ישנה היררכיה של תפקידים, לעומת זאת בנר-אנון הפירמידה היא הפוכה. הועדה הארצית וגם הבינלאומית משמשת כמערך המשרת את הקבוצות.
אנחנו מאמינים שכל החברים והחברות שווים, גם כשחברים נבחרים על ידי הקבוצה שהם משתייכים אליה לשמש בתפקידים בתוכה, דעתם אינה נחשבת יותר מאחרים.
אצלנו קוראים לכך שרות והוא לב ליבה של החברותא.

בעלי התפקידים (בועדה וגם בקבוצה) מתחלפים ברוטציה ותמיד אנחנו מזכירים לעצמנו שאנחנו לא מנהלים לא מושלים ולא שולטים אלא משרתים של הקבוצה...

 
Screen_Shot_...
נשמח לקבל חומרים לעלונים הבאים. נא לשלוח טקסטים ב word ,
באורך של לא יותר מעמוד אחד (גודל גופן 12).
תת ועדת עלון רשאית לערוך את החומרים המפורסמים לפי הצרכים.
FindUs_small...
alexa-gaul-7...
alexa-gaul-7...