רק להיום

20 באפריל ללמוד להתנתק

חבר התקשר אליי ושאל אם הוא יכול להתייעץ איתי בקשר לעקרונות שאני לומד בתוכנית נר-אנון. הוא שאל: "מה הם אומרים לך לעשות כאשר אתה דואג למישהו, אך לא יכול לעזור לו או לשנות אותו?"

כמובן, לא רציתי לתת לו הסבר ארוך ומפורט על 'תתעסק בעניינים שלך', אבל עניתי לו בנימוס: "אנחנו לומדים להתנתק באהבה". הוא ביקש שאסביר. שיתפתי אותו במה שאני לומד בנר-אנון. זה אפשרי להתנתק מבעיות של אנשים אחרים באהבה. התנתקות פירושה לאפשר לכל אחד למצוא את דרכו שלו מבלי לומר לו מה לעשות, או לנסות לשלוט בו. אנו לא יכולים לומר לאדם אחר איך לחיות או איזה בחירות לעשות. בלתי אפשרי לנהל חיים של אדם אחר.

שוחחנו כיצד רופא יכול לטפל כל יום במספר מחלות, אך להישאר מנותק רגשית כדי שיהיה מסוגל לעזור למטופליו. הוא יכול לאבחן את המחלה ולרשום תרופה, אך המטופל צריך לרצות לקחת אותה ולשמור על הוראות הרופא. הצלחתי לצייר לחברי תמונה מילולית כשאמרתי לו: "רופא אינו יכול להכריח את המטופל לקחת את התרופה כשם שהוא לא יכול לקחת בעצמו את התרופה עבור מטופליו".

תזכורת להיום: איננו צריכים להפסיק לתכנן, אך נעשה טעות אם נחשוב שאנו יכולים לתכנן את התוצאות.

״לפעמים האנשים שאנו אוהבים עושים דברים שאינם לרוחנו או אינם מקובלים עלינו. אנו מגיבים, הם מגיבים, ובמהרה כולנו מגיבים אחד לשני, והבעיה מחריפה.״  ~  מלודי ביטי